18 травня 2024 року Рада молодих вчених Національної академії наук України та Національний ботанічний сад ім. М. М. Гришка НАН України в рамках активної open air програми науково-популярних заходів урочисто відзначили День науки в Україні. На зелених локаціях Ботсаду було організовано цікаві виставки і демонстрації для дітей та дорослих. Гості мали унікальну можливість побачити наукові напрацювання молодих вчених НАН України.
Відвідувачі змогли наочно ознайомитися із сучасним робототехнічним комплексом, зокрема, освоїти ази управління роботом-всюдиходом KULYA, що його створили фахівці української роботичної компанії Ukraine Robotics.
Великий інтерес присутніх викликала робота 3D-принтера і показ принципів створення за його допомогою різних деталей. Адитивні технології – один із перспективних напрямків розвитку матеріалознавства – були продемонстровані на 3D-принтері Gembird 3DP-Gemma, що базується на FDM технології друку (моделюванні методом наплавлення). Дуже сподобалися юним відвідувачам експозиції власноруч надруковані сувеніри у вигляді невеликого диска з логотипом Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України.
Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України тут же продемонстрував використання 3D-друку і в традиційних методах отримання металевих виливків. В експозиції були представлені надруковані на 3D-принтері ливарні моделі складної геометрії, а також керамічні форми, що виготовлені за цими моделями.
Ще одну демонстрацію наукових здобутків провели молоді вчені Інституту проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України, представивши вироби з кераміки, отримані методами порошкової металургії. Також відвідувачі ознайомилися із волокнистими композитами, що застосовуються в ракето-, авіа, судно- та автомобілебудуванні. Зокрема, було показано двокомпонентну тканину з високою стійкістю до прорізання, а також елементи одягу, виготовленого з неї.
Представники Національного антарктичного наукового центру поінформували про діяльність українських учених на станції «Академік Вернадський» та організували можливість подивитися через мікроскоп на справжні антарктичні бактерії, а також на власні очі побачити унікальні рослини із цього континенту. З використанням мікроскопів відбулися й інші інтерактивні демонстрації, де присутні мали змогу поглянути на ґрунти Ботсаду, а також за допомогою досліду виділити ДНК банана та розгледіти її.
Співробітники Головної астрономічної обсерваторії НАН України провели для всіх бажаючих спостереження за Сонцем у два різних телескопи. Обидва прилади мали спеціальні фільтри, що дозволили безпечно побачити сонячні плями та протуберанці.
Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського Національної академії наук України представив два типи матеріалів розроблених на базі інституту.
Діелектричні надвисокочастотні матеріали та пристрої на їх основі, які використовуються в апаратурі зв’язку та радіолокації сантиметрового та міліметрового діапазонів довжин хвиль, включаючи радіо фільтри з вузькою полосою, генератори на основі діелектричних резонаторів з низьким рівнем фазових шумів, діелектричні антени та хвильоводи. Нагрівні елементи призначені для прискореного запуску дизельних двигунів у холодний період року, які завдяки високій хімічній стійкості працюють у різних середовищах, у тому числі моторного масла і дизельного пального та забезпечують автоматичну підтримку заданої температури незалежно від температури середовища й напруги живлення.
Колектив Ботсаду презентував оригінальні ботанічні ілюстрації, де з науковою точністю відображено деталі, форми а також різноманітні кольорові відтінки (авторка – наукова співробітниця Наталія Кушнір). Також у рамках Дня науки в Україні тривала благодійна виставка-ярмарок кактусів та сукулентів. Для гостей були організовані виступи (пісні, вірші, українські народні та сучасні патріотичні танці) художнього колективу дитячого клубу «ГрайЗнай», а також виставка «ХендМейд» від учнів школи № 133 Печерського району м. Києва.
В рамках проведення заходу відбулося нагородження молодих вчених НАН України Грамотами Президії НАН України та Ради молодих вчених НАН України.
Отже, насичена науково-популярними заходами програма Дня науки в Україні, реалізована науковою молоддю Академії у співпраці із Національним ботанічним садом ім. М. М. Гришка НАН України, сприяла ширшому інформуванню про дослідницькі здобутки НАН України і наочному представленню інноваційних розробок, а також була зорієнтована на юну аудиторію, щоб привити у неї зацікавлення та потенційне обрання своєю майбутньою професією фаху вченого.